AnaSayfa / Blog / Güncel Haber / Facebook Sahte Haberlere Karşı Savaş Açtı

Facebook Sahte Haberlere Karşı Savaş Açtı

Önceden kullanıcılarının raporları doğrultusunda sahte haberleri engellerken yeni bir yapay zeka ile Facebook Sahte Haberlere Karşı Savaş Açtı duyurdu.

Facebook geçtiğimiz günlerde kullanıma sunduğu çift katlı algoritmasıyla tuzak siteleri (clickbait) tespit etmeye başladı. Genellikle haber sitelerinin kullandığı bu yöntemde ilgi çekici resimler kullanılıyor ve kullanıcının tıklaması sonucunda gerçeği yansıtmayan tuzak sahte haberle karşılaşılıyordu. Bu durumla birlikte sahte haber yapan bu site kullanıcıları bu iş üzerinden para kazanıyor veya fazla yayılarak yanlış algılara yol açıyordu.

facebook-sahte-haberlere-karsi-savas-acti-02

Facebook Sahte Haberlere Karşı Savaş Açtı

Bu yeni algoritmanın yankıları sürerken Amerika medyasında bir iddia dile getirildi. İddiaya göre, tamamen belirleyebilecek planlı bir güncellemeyi bu yılın başlarında rafa kaldırdı. Çünkü sağ kanata yakın haber merkezlerini orantısız bir şekilde engellemeye başlamıştı. Ancak durum çok uzun süre geçmeden Facebook yetkilileri tarafından yalanlandı. Haber akışına giren sahte hikaye ve haberlerin  %1’lik bir kesimi oluşturuyormuş. Bunun belirli bir partiyi ayırmak şöyle dursun, tamamının politikayla dahi ilgi olmadığını savunuldu.

Facebook Sahte Haber

Ocak 2015’te çıkarılan ve hala mevcut olan sistemde sahte gönderiler ve hikâyeler site kullanıcıları tarafından işaretleniyordu. Belirli bir süre sonra bu gönderiler siliniyordu.

facebook-sahte-haberlere-karsi-savas-acti-clickbait

Buna ek olarak Facebook geçtiğimiz ağustos ayında yeni çift katlı bir sistemi, haber akışındaki tuzak sahte haberleri azaltmak için ürettiğini duyurdu.   Bu sistemin çalışma prensibi ise ilkine benzer olmakla birlikte daha karmaşık bir yapıda gözüküyor. İlk aşama da Facebook ürettiği algoritmaya geçmişte bu tür haberlerde kullanılan kalıpları ve yorumları tanıtmaya başladı. İkinci aşama olarak ise, sistem algoritmasına yerleşen bu bilgiler ve anahtar kelimeler sayesinde. Facebook yeni çıkan sahte haberleri daha yayılmadan tespit edip yayılmasını engelleyebilecek.

Facebook Sahte Haber

Facebook ürettiği algoritma konusunda,  şu ana kadar sistemin iyi performans gösterdiğini belirtirken, bazı durumların yaşandığını da itiraf etti. Eskiye göre daha az olmakla beraber. bazı haberler doğru içerik taşımasına rağmen algoritma kurbanı olmuş. bazıları da sahteolmasına rağmen sistem tarafından algılanamamıştı. An itibariyle Facebook’un bizlerle paylaştığı sistem bu. Amerikan medyasının iddia ettiği gibi gerçekten bütün sahte haberleri engelleyebilecek bir başka algoritmanın rafa kaldırılıp, kaldırılmadığı ise gizemini korumaya devam edecek gibi gözüküyor.

Facebook ile ilgili aşağıdaki yazımızın da okumanızda fayda görüyoruz.

Facebook Bu E-Posta Zaten Kullanılıyor Sorunu Çözüm

Hakkında Semih Alperen KAYAALTI

ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİZ?

4.5G internet hızı nasıl test ediliyor, 4.5G Hız Testi Nasıl Yapılır, 4.5G Hıznı Tes Etme, Turkcell 4.5G Hız Testi, Vodafone 4.5G Hız Testi, TurkTelekom 4.5G Hız Testi,

4.5G Hız Testi Nasıl Yapılır?

4.5G Hız Testi ile Kaç GB veri hızı aldığınızı öğrenmek ister misiniz. Tün itibariyle 4.5G teknolojisi yüksek …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir