AnaSayfa / Blog / Güncel Haber / Oracle Java için OS X Desteği Duyuruldu

Oracle Java için OS X Desteği Duyuruldu

Apple, 600 bin civarında Mac’i etkileyen zararlı yazılım tehlikesinin çıkmasının hemen ardından 1.6.0_31 versiyon numaralı Java güncellemesini yayınlamıştı. Halbuki Oracle kendi eliyle geliştirdiği 31 numaralı Java versiyon güncellemesini Apple’dan iki ay önce yayınlamıştı. Aradaki süre Flashback yazılımının Mac’lerde yayılmasına izin verdi.

Anlaşılan bu durum iki şirkete de ders olmuş. Oracle, yaptığı açıklamayla Mac için Java desteğini doğrudan vereceğini duyurdu. Yani Java güncellemeleri diğer versiyonlarla aynı anda Mac’e de gelecek. Oracle yöneticilerinden Henrik Stahl, bir blog yazısında OS X için Jave Geliştirme Kiti 7 ve JavaFX Yazılım Geliştirme Kiti 2.1′in varlığını da duyurdu. Bu araçlar Mac için sunulacak genişletilmiş desteğin başlangıç noktasını teşkil ediyor.

Apple şimdiye kadar kendi Java versiyonlarını çıkarıyordu ve bu durum kritik Java açıklarının kapatılmasında önemli gecikmelere yol açıyordu. Kaspersky Labs’in yayınladığı son rapora göre Apple güvenlik anlamında Microsof’tun tam anlamıyla on yıl gerisindeydi. JDK ve JavaFX SDK’nın gelişi duyurulmuş olsa da, tam destek planı henüz tam anlamıyla hayata geçmiş sayılmaz. Çünkü Oracle’ın Java için Web Start bileşenleri ve eklentilerine OS X desteğini sunması gelecek büyük sürüme kadar hayata geçmeyecek. JDK 7 için altıncı güncelleme bu yılın ilerleyen aylarında bekleniyor. Bu arada Oracle’ın yeni Java versiyonları sadece OS X 10.7 ve üstü sürümlerde çalışacak.

Tüm Mac kullanıcılarının yazılım güncelleme aracını çalıştırıp sistemlerinde bulunabilecek herhangi bir zararlı yazılımı tespit etmeye çalışmaları önemli. Eğer Lion kullanıcısıysanız, JDK’yı indirebilirsiniz. Tüm Java güncellemeleri kullanıcılara otomatik olarak iletilecek.

Hakkında Edemirayak

State University of New York ve İstanbul Teknik Üniversitesi' nden Bilgisayar ve Bilişim Sistemleri Mühendisliği dalında çift diploma alacak olan bir bilişim kuşuyum. Kendimi bilişim, sosyal medyada geliştirmek ve bu aşamada öğrendiklerimi sizlerle paylaşmak için sosyalmedyakusu.wordpress.com da ve bu sayfada makaleler yazıyorum. Amacım edindiğim bilgileri en hızlı şekilde sizlere sunmaktır.

ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİZ?

Viber Açılmama Sorunu, Viber Neden Açılmıyor, Vaybır Neden Açılmıyor, Vaybır Açılmama Sorunu, Çözüm, Destek,

Viber Neden Açılmıyor

Bugün Viber Açılmama Sorunu ile ilgili çok fazla bilgi aldık. Viber Neden Açılmıyor diye ufak bir araştırma …

5 Yorumlar

  1. işte ben buna bilgi derim

  2. SANER YAĞMUR

    bilgiler çok işime yaradı teşekkürler

  3. AYTAÇ SAĞIN&

    Paylaşım için teşekkürler

  4. TUTKU ASALBİKE

    teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir