AnaSayfa / Blog / Bilgisayar Destek / Wanna Crypt Virüs Nedir Nasıl Kaldırılır

Wanna Crypt Virüs Nedir Nasıl Kaldırılır

Bu makale, Wanna Crypt Virüs Nedir Nasıl Kaldırılır ve .WNCRY dosya uzantısıyla Şifrelenmiş Dosya Geri Yüklemenize yardımcı olmak için oluşturulmuştur.

Bilgisayar kullanıcıları tarafından Wanna Crypt olarak adlandırılan yeni bir fidye yazılımının, virüslü bilgisayarlardaki dosyaları şifrelediği bildirildi. Ransomware virüsü, .WNCRY dosya uzantısını kullanır ve temelde WansCraft’ın yeni nesil fidye virüs ailesi olarak da bilinir. WannaCry’in yeni bir sürümü olduğu bildirilmektedir . Enfeksiyon, @Please_Read_Me@.txt adında bir fidye notu bırakır ve fidye ödemeyle ilgili talimatları içeren bir yazılım eklerken duvar kağıdını değiştirir. Bu ransomware enfeksiyonunun bir kurbanı olduysanız, aşağıdaki makaleyi iyice okumanızı kesinlikle öneririm.

Wanna Crypt Nedir

Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 Windows 10, Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2 ve Windows Server 2016 işletim sistemlerine RSA & AES şifreleme karışımını kullanarak belirli dosyaları şifreleyerek “ransomware” denilen fidye yazılımları ve “warm” denilen solucan tipi bilgisayar virüslerinin birleştirilmesiyle oluşan Windows sürümlerini hedefleyen, Eylül 2013 başlarında yayımlanan bir Fidye programdır. Program bilgisayara bulaştıktan sonra bilgisayarınızdaki dosyaları şifreler ve bu şifreleri çözmek için 250$ ile 500$ arasında bir ödeme yapmanızı ister. Ödeme sonrası size şifre kaldırmak için önerdiği programda CryptoLocker dır. İşi biraz daha korkutucu hala getirmek için ödeme süresi verir. 72 Saat içinde eğer ödeme yapmazsanız dosyalarınızın şifresinin çözümsüz olacağını söyler. Bu ödemeyi Bitcoins kullanılarak ödenmelidir.

Wanna Crypt Virüs Nasil Yayiliyor?

Önceki .wcry varianta benzer şekilde bu zihin yazılımı da yayılmak için aynı yöntemleri kullanabilir. Özellikle kötü niyetli dosyaları ve URL’leri algılanmadan dağıtmak için kullanılan farklı araçların kullanımı ile bağlantılıdırlar:

  • ShadowBrokers tarafından Nisan 2017’de meydana gelen “Lost in Translation” isimli sızıntının sızdırdığı ETERNALBLUE ve DOUBLEPULSARE exploit’ler.
  • Spam yazılımı (spam bot botları, tarayıcılar, vb.)
  • Spam postalarının gönderilebileceği potansiyel mağdurların e-posta adreslerinin önceden yapılandırılmış listesi.
  • Enfeksiyonu yönetmek için malware.
  • Komuta ve kontrol ve .Wanna Crypt dosya virüsü yükünün indirilmesi için C2 sunucuların ve dağıtım alanlarının bir seti.

Wanna Crypt Virüs Nedir Nasıl Kaldırılır

Wanna Crypt fidye yazılımı taşkın siteler, sahte güncellemeler. Siğer sahte kurulumlar ve gölgeli sitelere yüklenen yürütülebilir dosyalar yoluyla yayılabilir. Ancak virüs yaymak için en yaygın yöntem ikna edici biçimde oluşturulmuş e-postalardan gelebilir. Bu tür e-postaların, mağdurların kötü amaçlı bir e-posta ekini tıklamalarına ve böylece Wanna Crypt dosya virüsüne bulaşmasına neden olması amaçlanmıştır

Ekler genelde .js, .exe veya diğer çalıştırılabilir dosyalar olabilir, ancak bazı durumlarda kötü amaçlı makrolarla da ilişkilidirler. Kullanıcı, bir belgedeki içeriği etkinleştirdikten sonra bu kötü amaçlı makrolar etkinleştirilebilir.

Wanna Crypt Nasıl Kaldırılır

Şifrelenmiş Dosyaları Kurtarma

Wanna Crypt Virüs ransomware’ini kaldırmak için önce dosyalarınızın kopyalarını oluşturarak dosyalarınızı yedeklemenizi ve ardından kaldırma işlemine devam etmenizi öneririz. Kaldırmak için bir yöntem, bu makalenin altındaki kaldırma yönergelerini izlerseniz geçerlidir. Önce Wanna Crypt virüsünü izole ederek tüm dosyaları silmenize yardımcı olmak için özenle oluşturulurlar. Wanna Crypt tehdidini otomatik olarak ve tamamen kaldırmak istiyorsanız. Öneri: kaldırma işleminin hızlı olmasını sağlayacak gelişmiş bir kötü amaçlı yazılımdan koruma aracı yardımıyla fidye yazılımı bulaşmasını ortadan kaldırmaya odaklanmanızdır.

Dosyalarınızın kurtarılması için şifreli dosyaları geri yüklemek için alternatif yöntemleri denemenizi öneririz. Tüm dosyalarınızı tamamen kurtaramayabilirler, ancak şifrelenmiş dosyalarınızın çoğunu doğru senaryoda geri yükleyebilirler.

Önemli bildirim: Wanna Crypt tehdidi: Manuel kaldırma Wanna Crypt sistem dosya ve kayıtları müdahaleyi gerektirir. Böylece, bilgisayarınıza zarar verebilir. Bilgisayar becerileriniz profesyonel düzeyde değil olsa bile endişelenmeyin. Kaldırma işlemini, bir zararlı yazılım kaldırma aracını kullanarak 5 dakika içinde kendiniz yapabilirsiniz .

SpyHunter Anti-Malware Aracıyla

1. .Wanna Crypt Virüs taramak ve kaldırmak için SpyHunter’ı yükleyin.

Adım 1: SpyHunter’ın indirme sayfasına geçmek için “İndir” düğmesini tıklayın.

SpyHunter İndir

Adım 2: Her tarayıcı için verilen indirme talimatlarına göre kendinizi yönlendirin.

Adım 3: Eğer SpyHunter kurduktan sonra bekleyin, otomatik olarak güncelleşir

2. Wanna Crypt’yi Algıla ve Kaldırmak için SpyHunter ile tara.

Adım1: Güncelleme işlemi tamamlandıktan sonra, ‘Şimdi Bilgisayarı Tara’ düğmesine tıklayın.

Adım2: SpyHunter, .Wanna Crypt dosyaları için PC’nizi taramayı bitirdikten sonra bunları otomatik ve kalıcı olarak kaldırmak için ‘ Tehditleri Düzelt’ düğmesine tıklayın.

Adım 3: PC’nizde intruzyonları çıkarıldıktan sonra, son derece tavsiye edilir yeniden başlatın.

 

Tekrar aynı sorunlara maruz kalmamak için bilgisayarınızdaki kişisel dosyalarınızı Bulut Sunuculara (OneDrive, GoogleDrive, DropBox vs vs) yedekleyin. Ayrıca aynı türde olan CryptoLocker Virüsü Nedir Nasıl Temizlenir başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Anahtar Kelimeler: şifrelenmiş dosya geri yükleme, @Please_Read_Me@.txt, wanna crypt nedir, wanna crypt nasıl kaldırılır, şifrelenmiş dosyaları kurtarma,

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİZ?

Skype, Skype Tarayıcı Sürümü, Chrome Skype Nasıl Kullanılır, Mozilla Skype Nasıl Kullanılır, Yandex Skype Nasıl Kullanılır,

Skype Tarayıcılarda Nasıl Kullanılır

Bu  yazımızda, Skype Tarayıcı Sürümü, Chrome Skype Nasıl Kullanılır, Mozilla Skype Nasıl Kullanılır, Yandex Skype Nasıl …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir