AnaSayfa / Blog / Windows 10 / Windows 10 Nasıl Hızlandırılır %100 Disk Kullanımı Çözümü

Windows 10 Nasıl Hızlandırılır %100 Disk Kullanımı Çözümü

Windows 10 ve Windows 8 Sistemlerinde %100 Disk Kullanımı Çözümü ile Windows 10 u Nasıl Hızlandıracağınızı öğrenebilirsiniz.

Windows 10 yada Windows 8.x işletim sisteminde araştırmaların çoğu, yavaşlamanın %100 Disk Kullanımından kaynaklı olduğunu göstermiştir. Öte yandan bilgisayarınızda yüklü olan sürücülerde yavaşlamaya neden olabilir. gereksiz sürücüler yüklenmişse bilgisayarın amale gibi çalışmasına neden olacaktır. Tabi ki kullanılan HDD yada SSD de performansı ciddi şekilde etkiler. Son olarak da bilgisayarda açık olan bazı ayarlar bilgisayarın yavaşlamasına neden olur. Şimdi %100 Disk Kullanımı Windows 10 sorunu çözmeye çalışacağız.

%100 Disk Kullanımı Çözümü

Disk Kullanımını Kontrol

Bilgisayarınızdan CRTL + ALT + Delete tuşlarına basarak Görev Yöneticisini açabilirsiniz. (Alternatif olarak görev çubuğuna sağ tıklayarak  “Görev Yöneticisi” seçeneğine de tıklayabilirsiniz.)

Windows-10-Nasil-Hizlandirilir-100-Disk-Kullanimi-Cozumu-01

 

CPU, Bellek ve hemen ardından Disk seçeneğini göreceksiniz. Eğer bilgisayarınızda disk kullanımı ile ilgili bir sorun varsa buradaki değer %100’e yakın olur. ve ilgili sütun kırmızı ile boyanır. %100 Disk Kullanımı Çözümü.

Sorunu bulduk. Bu sorunun çözümü için 4 ip ucu vereceğim. Aşağıdaki Windows 10 Nasıl Hızlandırılır adımlarını takip ederek sorununuzu çözebilirsiniz.

Virüs Kontrolü

 

Windows-10-Nasil-Hizlandirilir-100-Disk-Kullanimi-Cozumu-02

Böyle bir performans sorunu olduğunda, yapmanız gereken ilk şey, bilgisayarınızda olmamıştır, onaylamak dediğiniz enfekte malware leri temizlemek olmalıdır. Ücretli, yada Ücretli yada ücretsiz birçok Anti-Virüs yazılım var. Ancak bu tür sorunlarda Malwarebytes Anti-Malware programı ile tarama yaparak işlemi tamamlayabilirsiniz. Program manüel kullanım için ücretsizdir. Tehditler bulunduğunda onları temizleyin. Temizlemek için bilgisayarın yeniden başlatılması istenebilir. Çekinmeden bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Geliştirilmiş Disk Performansı için Windows Search’ü Devre Dışı Bırakın.

Bilgisayarınız her açıldığında bu işlemin durdurulmasını istiyorsanız Windows Logosunu sağ tıkladıktan sonra Komut Sistemi (Yönetici) seçeneğini seçmeniz ve aşağıdakileri girmeniz gerekiyor.

 

 

net.exe stop “Windows arama”

Windows-10-Nasil-Hizlandirilir-100-Disk-Kullanimi-Cozumu-03

 

Ya bilgisayar her açıldığında bununla mı uğraşacağım diyorsanız Windows Search’ü kalıcı olarak devre dışı bırakmak için Windows + R tuşlarına bastıktan sonra “Services.exe” yazıp tamam butonunu tıklayın. Hizmetler penceresi açıldığında listeden  Windows Search bularak çift tıklayın. Başlangıç Türünü Devre Dışı seçip Tamam butonunu tıklamanız yeterli olacaktır.

Windows-10-Nasil-Hizlandirilir-100-Disk-Kullanimi-Cozumu-04

 

Windows 8.x de Windows Arama özelliği kapatıldığında performanta baya fark oluyordu. Windows 10 içinde aynı durum olacaktır. Ancak bunu yapmanıza rağmen sorun devam ediyorsa aşağıdaki bilgileri okumaya devam.

XX Hizmeti’ni Devre Dışı Bırakın.

XX Hizmeti nedense, Windows 8.x ve Windows 10’da Disk performans sorunlarının potansiyel nedeni olarak tespit edilmiştir, XX Hizmeti’ni Devre Dışı Bırakmak için önce SuperFetch yani Hızlı Getirme özelliğini kapatalım. Bir önceki işlemde yaptığımız gibi Windows + R tuşlarına bastıktan sonra “Services.exe” yazıp tamam butonunu tıklayın. Hizmetler penceresi açıldığında listeden  Hızlı Getirme‘yi bularak çift tıklayın. Başlangıç Türünü Devre Dışı seçip Tamam butonunu tıklamanız yeterli olacaktır.

Windows-10-Nasil-Hizlandirilir-100-Disk-Kullanimi-Cozumu-05

Şimdi de Disk Hata Denetimi (chkdsk) çalıştıracağız. Windows Logosunu sağ tıkladıktan sonra Komut Sistemi (Yönetici) seçeneğini seçmeniz ve aşağıdakileri girmeniz gerekiyor. Pencere açıksa kapatıp açmanıza gerek yok. %100 Disk Kullanımı Çözümü.

chkdsk.exe / f / r

Windows-10-Nasil-Hizlandirilir-100-Disk-Kullanimi-Cozumu-06

Komutu yazdıktan sonra sistem işlemin başlaması için bilgisayarınızın yeniden başlatılmasını isteyecektir. Tüm Programlarınızı kapattıktan sonra MSDOS a geçip Y harfine basarak bu işlemi de başlatabilirsiniz.

Sorun Flaş Olabilir mi?

Uzun Uzun zaman önce, Android OS dan Flash kaldırıldığında yazmıştım. Flash Tarih Olacak diye. Gerçi hala olmadı ama olacak. 🙂 Nedeni ise çok basit. Hem ciddi bir sistem yükü hemde ciddi bir güvenlik açığı.

Google Chrome tarayıcısını açtıktan sonra adres satırına chrome://plugins/ Entera basın ve okyleyin.

Windows-10-Nasil-Hizlandirilir-100-Disk-Kullanimi-Cozumu-07

 

Eklentiler bölümü açılacak. Adobe Flash Player eklentisinin altındaki Devre Dışı Bırak seçeneğine tıklayarak bu işlemi de bitirebilirsiniz. Flash gereken durumlarda BS Playeri kullanmanız işinizi görebilir. Şimdi Birkaç dakika bekleyin ve sonra da Görev Yöneticisi kontrol edin. Sistem sürücüsü ile ilgili performans sorunları çözülmesi gerekir. Hala Sorun varsa Chrome Tarayıcısını yeniden başlatmayı deneyin. %100 Disk Kullanımı Windows 8 için de aynı işlemleri yapabilirsiniz. 

Disk Kullanımı Nadiren% 100 Olmalı

Disk yükü kesinlikle normal kullanımda %100’e yakın olması için çok az neden var. Yukarıda anlattığım tüm işlemleri yapmanıza rağmen değişen birşey olmuyorsa o zaman daha ciddi yani donanımsal bir sorununuz var demektir. Sürücü eski yada arızalı olabilir veya kablolar değiştirilmesi gerekebilir.

 

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİZ?

Windows 10, Windows 10 Sistem Geri Yükleme Nasıl Yapılır, Windows 10 System Restore, Win 10 Sistem Geri Yükleme, Win 10 System Restore,

Windows 10 Sistem Geri Yükleme Nasıl Yapılır

Windows 10 İşletim Sisteminde Sistem Geri Yükleme işlemi Yapma Sistem Geri Yükleme Noktası Oluşturma Nasıl …

9 Yorumlar

  1. benim hdd’ye bir oyun kurmaya çalıştığım zaman veyada bir dosya %100 kullanım gösterip kitleniyor bu sadece windows 10da oluyor ve 8.1de olmuyor lütfen yardım edermisiniz.

  2. çok saolun teşekür ederim

  3. Bir başka çözüm de benden gelsin 🙂 Bir kaç denedim ve işe yaradı casper marka laptop kullanıyorum kablosuz ile bağlandığım da problem yok ama kabloyu taktığımda birden bire bir sürü hizmet çalışmaya başlıyor. Bu da disk kullanımı arttırıyor bilginiz olsun 🙂

  4. çok yardımcı oldu sorun flashdaymış 🙂 Teşekkürler

  5. (Windows 10’da denendi) Windows tuşu + r kombinasyonu veya direk windows logosuna tıklayarak yazı bölümüne services.msc yazın entere basın ve gelen yerden “Arkaplan Akıllı (akılsız bence) Aktarım Hizmetini” olan yere sağ tıklayıp devre dışı bırakıp %5-15 arasına indirebilirsiniz. Nedenini bilmediğim şekilde w10 güncellendiği zaman veya bilgisayarı yeniden başlatınca geri haline dönüyor ama en azından sürekli aynı şeyi yapmak %100 disk kullanımından daha iyidir. Bu çözüm en iyi seçenektir.

  6. Benim çözümüm belki işe yarar.Windows Update’i otomakikten elle yapın. “msconfig”e girip hizmetlerden Windows Update ve Windows Modül Yükleyici’yi kapatın. Tüm Windows hizmetlerini ve işinize yaramayan programları kapatın. Yeniden başlatın ve sorun çözülmüş olacak. (Windows 8.1’de denenmiştir.)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir